„Ски-скокачот“ Примож Роглич и донесе злато на Словенија на Летни олимписки игри

Поранешниот ски-скокач, Примож Роглич, а сега еден од најдобрите велосипедисти во светот и го донесе вториот златен медал на Словенија на Летните олимписки игри во Токио.

Тој на денешниот хронометар долг 44.2 килограми ја уништи конкуренцијата и стигна до убедлива победа. Ова е втор медал за Словенија во велосипедизам откако во друмската трка Тадеј Погачар го освои бронзениот медал.

На денешниот хронометар среброто му припадна на Холанѓанецот Том Думулан, додека со бронза се закити Австралиецот Рохан Денис.

Се вчитува...