Словачка нанесе болка, но Белингем ја носи Англија на свои рамена до четвртфинале (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Англија е третиот четвртфиналист на ЕП во Германија, откако во луд натпревар одигран во Гелзенкирхен славеше над Словачка со 2-1. Словачка ја имаше првата шанса уште во 5. минута откако Стрелец шутираше, но неговиот удар заврши покрај голот на Пикфорд. Во истата минута своја шанса имаше и Ханко, но и тој беше непрецизен.

Во 12. минута Словачка имаше нова шанса, откако Хараслин успеа да стигне до противничкиот шеснаесетник, но неговиот удар беше блокиран. Добрата игра и доминацијата Словаците ја материјализираа со погодокот на Иван Шранц во 25. минута за 1-0.

Англичаните преку Фил Фоуден успеаја да израмнат на 1-1 во 50. минута, но по проверка на ВАР очигледно беше дека Англичанецот беше во офсајд, па погодокот беше поништен.

Phil Foden disallowed goal against Slovakia 50′
byu/PSGAcademy insoccer

Убава шанса во 81. минута имаше и Деклан Рајс, но неговиот шут заврши во стативата на Дубравка.

И кога Англија требаше да биде елиминирана поради катастрофалната игра, се појави Џуд Белингем кој со  феноменален гол со „ножички во 95. минута (1-1) ја спаси Англија од голем срам.

Уште во првата минута од продолженијата Хари Кејн со својот прв гол на шампионатот успеа да ја одведе Англија до целосен пресврт (2-1). Во четвртфиналето Англичаните за противник ќе ја имаат Швајцарија која вчера славеше над Италија со 2-0.

Се вчитува...