Сребрен медал со златен сјај – Георгиевски го развиори македонското знаме среде Токио (ВИДЕО)

Дејан Георгиевски го освои сребрениот медал во категоријата над 80 килограми во таеквондо на Летните олимписки игри во Токио. Георгиевски и покрај поразот во финалето одлично ја претстави Македонија на овие игри и стана првиот роден Македонец кој се закитил со медал по нејзиното осамостојување, а вкупно втор по бронзата на Могамед Ибрагимов во Сиднеј 2000 година.

И покрај поразот во финалето македонското знаме се развиори на татамите во Макухари месе салата.

 

 

 

Се вчитува...