„Старата дама“ му откажа љубов на Мекени, Американецот пред излезна врата

Јувентус размислува да го продаде својот играч за врска, младиот Американец Вестон Мекени. Според неколку извори, клубот од Торино добил неколку понуди за 22-годишниот американски репрезентативец од тимови од други шампионати.

Мекени реално би требало да си замине поради трансферот на Мануел Локатели, кого Јувентус го изнајми од Сасуоло во период од две години.

Закупот на Мекени од Шалке го чинеше Јувентус 4,5 милиони евра, а целосна транзиција – 18,5 милиони евра. Покрај тоа, Шалке може да смета на 6,5 милиони евра во бонуси. Договорот на Американецот со „Старата Дама“ важи до 30 јуни 2025 година.

Се вчитува...