„Старата дама“ пред свршен чин: Челси подготвен да понуди 120 милиони евра за Матијас Де Лихт

Дефанзивецот на Јувентус, Матијас де Лихт, може да ја продолжи кариерата во англиското првенство. Лондонски Челси е заинтересиран за 22-годишниот Холанѓанец, па „сините“ се подготвени да понудат 120 милиони евра за фудбалерот од Торино.

Оваа сезона, младиот играч одигра шест натпревари за Јувентус, на кои постигна еден гол и доби жолт картон. Неговата цена се проценува на 75 милиони евра. Претходно беше објавено дека Челси се откажал од идејата да го добијат францускиот дефанзивец од Севиља, Жил Кунде со цел да се фокусираат на трансферот на Де Лихт.

Веќе е познато дека од летото 2022 година, опцијата со висината на надоместокот стапува на сила во договорот на Де Лихт. Овој износ ќе изнесува 150 милиони евра, а договорот на 22-годишниот Холанѓанец со клубот од Торино е со важност до летото 2024 година, но агентот на играчот Мино Раиола веќе разговара со клубот за можноста за продолжување на договорот.

Се вчитува...