Стартуваше Копа Америка: Меси промашуваше, но затоа ги разигра соиграчите за триумф на Аргентина (ВИДЕО)

Светскиот шампион Аргентина со победа ја почна одбраната на насловот на Копа Америка. „Гаучосите“ во Атланта славеа над Канада со 2-0 на стартот на Копа Америка.

Двете селекции одиграа одличен натпревар, но на крај победи подобриот.

На првиот гол се чекаше се до 49. минута, кога стрелаше Хулиан Алварез за 1-0.

Меси имаше неколку убави можности за погодок кои не ги искористи, но затоа во 88.минута со феноменална асистенција за Лаутаро Мартинез помогна да се дојде до конечни 2-0.

Аргентина во следното коло на 26. јуни игра против Чиле, а во групата е уште со селекцијата на Перу. Аргентина, заедно со Бразил, се најголеми фаворити за трофеј. Аргентинците атакуваат на рекордниот свој 16-трофеј на Копа Америка.

Се вчитува...