Тадиќ во Ајакс до 2024 година

Душан Тадиќ ќе биде фудбалер на Ајакс до 2024 година. Челниците на клубот од Амстердам по секоја цена сакаа да обезбедат престој на капитенот на српската репрезентација и успеаја во таа намера.

Стариот договор на српскиот ас истекува на 30 јуни 2023 година. Сега соработката е продолжена за уште една година. За време на летниот преоден рок, Тадиќ беше во контакт со Милан, но сега е јасно дека ќе ја продолжи кариерата во Холандија.

Душан дојде во Ајакс летото 2018 година од Саутемптон. Оттогаш, тој одигра 149 официјални натпревари за повеќекратниот европски шампион и постигна 76 гола. На почетокот на минатата сезона тој беше назначен и за капитен на овој тим.

„Јасно е дека Душан е една од клучните алки во нашиот тим. И на теренот и надвор од него, тој е лидер. За нас беше приоритет да останеме на Ајакс што е можно подолго. Тој е физички беспрекорно подготвен и во голема мера ќе придонесе за нашиот успех во иднина“, изјави директорот на Ајакс, Марк Овермарс.

 

 

 

 

Се вчитува...