Тиквеш ќе брка негатива од четири гола против грчка Драма за да продолжи во Европа

Ракометарите на Тиквеш загубија загубија со 27-31 на гостувањето против грчкиот тим Драма во првиот натпревар од воведното квалификациско коло во Европската лига на ЕХФ.

По израмнето прво полувреме кое домашните го добија само со 14-13, потоа следеше далеку подобра игра на домашните во нападот во второто полувреме.

Драма имаше предност и од 27-20 во еден момент во вториот дел, но македонските ракометари во финишот успеаја да намалат за подносливи четири гола разлика на крајот, 31-27.

Манасков со пет гола и Мијатовиќ и Кофилоски со по четири погодоци беа најпрецизни кај Тиквеш, додека Критикос и Пападопулос со по седум гола беа најефикасни кај Драма.

Реваншот се игра на 22 септември во Кавадарци.