Трансродов спортист ќе настапи на Олимписките игри – Подигнува 285 килограми и ќе се натпреварува против жени

Лорел Хабард треба да стане првата трансродна личност што настапила на Олимписките игри. Според правилата на Меѓународната федерација за кревање тегови (IWF), Хабард ја постигна нормата за Токио кревајќи 285 килограми. Со 43 години, таа ќе биде најстарата учесничка за кревање на тегови, но и една од фаворитите за медал во супертешка категорија.

Новозеланѓанецот во моментов е 16-ти на светската ранг-листа. Хабард беше маж до својата 35 година и никогаш не учествуваше на меѓународни натпревари. Таа го сменила полот пред девет години и се преселила во категорија жени. Лорел беше светски вицешампион во 2017 година и шеста на СП 2019. Таа е актуелен двоен шампион на Океанија.

Нејзиниот изглед во женска конкуренција предизвика бројни дебати.

“Правилата што ми дозволија да се натпреварувам во категоријата жени за првпат стапија на сила во 2003 година. Пред десет години, светот не беше подготвен за спортист како мене, а можеби не е подготвен и денес. Барем почувствував дека луѓето овде ме почитуваат и сакаат, па заклучив дека е време да ги облечам патиките и да излезам на терен“, изјави Лорел.

Се вчитува...