ТУРЦИЈА – Да се повтори Мундијалот 2002!

Во рамките на медиумската „експертска мрежа на Гардијан“ за EВРО 2020, чиј дел е и ЕКИПА, заедно со вкупно 22 европски медиуми меѓу кои и со „Газета дело Спорт“ (Италија), „Ел Паис“ (Шпанија), „Ди Цајт“ (Германија), „Франс фудбал“ (Франција), „Блик“ (Швајцарија)…, ви ги пренесуваме комплетните информации за сите репрезентации учеснички на Европското првенство 2020.

ЕВРО 2020 денеска стартува со натпреварот од Групата А меѓу Италија и Турција. Па, за сите читатели на ЕКИПА, комплетни информации за турската репрезентација од новинарот на „Туркиш фудбал“.

За ЕКИПА пишува Емре Сариѓул од turkish-football.com.

Твитер профил: @Turkish_Futbol1.

Турција крстареше низ квалификациите за ЕП 2020, завршувајќи втора во својата група зад Франција. За волја на вистината, избраниците на Шенол Ѓунеш однесоа четири бода од светскиот шампион и само за влакно го промашија првото место. Одбраната беше таа што се истакна во квалификациите, прими само три гола што е дефинитивно најсилното оружје.

Во фудбалската традиција на Турција е страста, сјај и малку млакиот став во одбраната. Но по години на грешки кои фрлаа во очај, Турција успеа да ја претвори својата најголема слабост во најголема сила. Се впуштаат на ЕВРО 2020 со најдобриот состав уште од СП 2002 година, кога завршија трети (под водство на Ѓунеш).

„Сакам да ја завршам групата на прво место“ – рече тој по ждрепката која на Турција и ги донесе Италија, Велс и Швајцарија во Групата А.

Во одбраната, фудбалерот на Лестер, Сојунчу е можеби најпознатото име, но тој е само еден. Постојат опции многу. Демирал од Јувентус е столбот со 1,90 метри, десниот бек Мехмет Зеки Челик беше брилијантен во Лил во последните неколку сезони, додека Озан Кабак остави добар впечаток на позајмица во Ливерпул пред да се повреди. Потоа, тука се и Мулдур, Ридван Јилмаз и Каан Ајхан како дел од онаа млада одбрана. Сојунчу, всушност, е најискусниот од најверојатно стартерите со само 24 години. Единствена слабост може да биде левиот бек, каде што Ѓунеш нема сила во длабочина, но затоа пак Умут Мерас и Јилмаз, кој има 20 години, може да направат многу за себе на планот на промоцијата во Европа.

Повеќето од овие играчи играат во странство и Гунеш сака тој тренд да продолжи, велејќи: „Имаме околу 15 играчи во Европа, но Бразил има 6.000-7.000, Србија има 700, па и ние треба да произведеме повеќе таленти во Европа“.

Окај Јокуслу, кој минатата сезона ја помина на позајмица во ВБА од Селта Виго, е неизвесен херој во дефанзивната средина, со Озан Туфан покрај него. Јусуф Јазичи имаше брилијантна пробивна сезона во Лил и ќе има задача да обезбеди напад во нападот, но се соочува со конкуренција на Милан, Хакан Чалханоглу, Кенан Караман и Џенгиз Андер.

Во нападот, Бурак Јилмаз старее како добро вино. Формалниот напаѓач не можеше да престане да постигнува гол за Лил оваа сезона.

„Бурак сè уште учи секој ден, тој е одличен пример за помладите играчи“, вели Ѓунеш.

Турција ќе биде тешко да се распадне и да се спакува брзо од првенството. Имаат сериозен потенцијал за долги патеки.

СЕЛЕКТОР

Шенол Ѓунеш го зацврсти статусот херој во 2002 година, кога ја одведе Турција на третото место на Светското првенство. Тој тим е запаметен како златна генерација на турскиот репрезентативен фудбал, но се чини дека Ѓунеш овојпат создаде нешто подеднакво возбудливо.

А, Ѓунеш всушност беше само еден обичен учител пред да влезе во светот на фудбалот и порано предаваше во селско училиште на еден планински врв во Трабзон на источниот брег на Црното Море во Турција.

„Сè уште се гледам себеси како учител, ништо не ме прави погорд отколку да гледам како играчите успеваат“ – ќе рече  и денес.

 

ИКОНА

Каглар Сојунчу е вистински лидер на новиот лик на репрезентацијата изграден на одбраната. Централниот бек има скромно фудбалско потекло, заобиколувајќи го турскиот врв, за да се пресели во Бундеслигата, а потоа и во Премиерлигата. Неговата популарност во Турција се заснова на тоа дека тој е добро познат играч во најпопуларната лига во светот. Вреден на теренот, професионален и скромен, тој ретко е во центарот на вниманието на медиумите и не се грижи многу за социјалните мрежи. Иронично, тоа го направи уште попопуларен во Турција.

ВЕРОЈАТЕН СОСТАВ (4-2-3-1): Чакир, Умут Мераш, Сијунчу, Мерих Демирел, Мехмет Зеки Челик, Јокушлу, Озан Кабак, Кенан Караман, Хакан Чалханогл, Јусуф Јазичи, Бурак Јилмаз

БЛАГОДАРЕН ЗА ОДЛОЖУВАЊЕТО НА ЕВРО 2020

Одложувањето на ЕВРО 2020 беше благослов за Турција затоа што Мерих Демирел, Јусуф Јазичи и Озан Кабак беа повредени минатото лето. Tриото се опорави уживајќи во импресивна сезона со своите клубови, иако Кабак повторно се повреди нешто подоцна. Составот несомнено е далеку посилен отколку што би бил пред 12 месеци.

ШТО ПЕАТ ФАНОВИТЕ

Турската поп-ѕвезда Таркан е одговорен за најповрзаната песна со репрезентацијата на Турција: „ Bir Oluruz Yolunda“, што во основа се преведува како „На патот кон обединување“. Стана неофицијална химна не само затоа што е привлечна мелодија, туку затоа што е изменета за Светското првенство во 2002 година.

ШТО ВЕЛАТ ФАНОВИТЕ

  1. Biz bitti demeden bitmez! – не е готово сè додека не кажеме дека е готово.
  2. Etten duvar ördü! – Турски еквивалент на фразата – „го паркираа автобусот пред голот“.
  3. Kalesinde devleşti! – Гигант на голот.

ПАНДЕМИСКИ ХЕРОЈ

Озан Туфан имаше видео-средби со ученици во училиште во Хатај, на турско-сириската граница. Тој исто така покани едно од децата што сакаше да стане фудбалер да тренира со него во Фенербахче кога заврши пандемијата и донираше 1.907 книги за нова библиотека.

Се вчитува...