Турците лудо го прославија пласманот на репрезентацијата во 1/4 финалето (ВИДЕО)

Турската фудбалска репрезентација се пласираше во четвртфиналето на Европското првенство по победата од 2:1 над Австрија во осминафиналето. Голема прослава имаше низ градовите ширум Турција, а бунило имаше и во германските градови, а Германија е домаќин на Европското првенство.

Познато е дека во Германија живеат многу Турци, особено во главниот град Берин, кој синоќа беше во шампионска атмосфера. Навивачите на Турција направија сцени за паметење. Огномет, факели, знамиња, прослава на улиците на главниот град на Германија.

На моменти се чинеше дека сè се случува во Истанбул или Анкара, но голема турска дијаспора живее во Берлин. Турците не можеа да посакаат подобро продолжение на ЕП, бидејќи на 6 јули во Берлин ќе играат четвртфинален дуел против Холандија.

Се вчитува...