Турците веднаш го најдоа виновникот: Имале генерација за европска титула, ама Монтела ги упропастил!?

Турција, низ уште едно свое квалитетно издание, загуби од Холандија во четвртфиналето со што ги заврши своите настапи на Европското првенство во Германија.

И додека се уште се сумираат впечатоците, веднаш по синоќешниот натпревар Турците го пронајдоа виновникот за елиминацијата. Тоа е селекторот Винченцо Монтела…

„Господине Монтела, буквално не упропасти. Половина час доцнеше со измените. Зарем требаше да биде 2-1 за да направиш измени? Уморни сме од умислени тренери како вас. Вие сте тие кои уништивте една златна генерација која можеше да дојде и до европска титула“ – е ставот на познатата спортска новинарка, Елис Арас, а идентичен е ставот и на турскиот фудбалски аналитичар Серген Јалчин.

„Монтела ја упропасти оваа генерација. Неговите избори за тимот се нелогични, необјасниви, а тој продолжува само онака како тој смислил. За поразот пресуди неодговорниот однос на Монтела. Нас секогаш не упропастуваат некомпетентни лица кои ја водат репрезентацијата“ – вели Јалчин.

 

Се вчитува...