Убедлива Шкендија: Уште една победа над Валмеира за дуел со АИК во 3. коло од КЛ

Фудбалерите на Шкендија запишаа уште една победа против Валмиера во 2. квалификациско коло од УЕФА Конференциската лига, триумфирајќи со 3-1 и на реваншот против Летонците за пласман во следната рунда европски натпревари и пресметка со АИК Стокхолм.

По триумфот од 1-2 на гостувањето во Рига, Шкендија и вечерва на арената „Тодор Проески“ во Скопје доминираше против Летонците.

Уште во 11. минута по нафрлањето од прекин од левата страна, Бејтулаи со глава погоди за 1-0.

Откако летонскиот состав израмни со голот на Мурата во 25. минута, следеше вистинска мајсторија на Љупче Дориев во 33. минута за водство од 2-1. Откако во спринт истрча 80 метри минувајќи ја комплетната одбрана на противничкиот тим потоа велемајсторски погоди за предност на црвено-црните на полувремето…

Во второто полувреме продолжи доминацијата на тетовските фудбалери кои сето тоа го крунисаа со голот на Рамадани во 85. минута за конечни 3-1.

Во 3. квалификациско коло од УЕФА Конференциската лига, Шкендија сега на 4. август ќе се соочи со шведски АИК Стокхолм.