УЕФА ја одби Германија: „Алијанц арената“ нема да биде во боите на виножитото

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го одби барањето на Германија на мечот против Унгарија во последното коло од Ф групата, „Алијанц арената“ да биде обоена во боите на виножитото.

УЕФА смета дека овој потег ќе биде директна политичка порака кон Унгарците кои донесоа закон со кој се забранува дистрибуција на материјали во училиштата со кои се промовира хомосексуалноста и промената на полот.

 

Се вчитува...