УЕФА категорично: Финалето на ЕП ќе се игра во Лондон

Финалето на овогодишното Европско фудбалско првенство и дефинитивно ќе биде легендарниот „Вембли“ во Лондон, категорично УЕФА ги демантира гласините за можно префрлање во Будимпешта.

Претходно, наводно поради потешкотии за странските навивачи да влезат на британско тло поради мерките за заштита од коронавирусот, европските медиуми ги ширеа шпекулациите за преселба на финалето на ЕВРО 2020 во главниот град на Унгарија.

Претходно, поради рестриктивните мерки за заштита од Ковид-19, и финалето во Лигата на шампионите не се одигра на „Вембли“.

Се вчитува...