ВАР му поништи гол на Иран „нула“ на полувреме во мечот со Велс (ВИДЕО)

Велс и Иран играат без голови (0-0) на полувреме во воведниот натпревар од 2. коло на Светското првенство во Катар. Двете репрезентации имаа по една стоотстотна шанса, но по 45 минути мрежите мируваат.

Првата шанса на натпреварот ја имаше Велс. Кифер Мур одлично биеше од пад во 13. минута, но феноменална интервенција на голот имаше Хосеини кој го спречи неговиот удар. Иранците поведоа со 0-1 со погодокот на Голизадех во 15. минута, но поради офсајд погодокот по проверка на ВАР беше поништен. Шанса за Иранците имаше и Азмун, но не се снајде баш најдобро во 23. минута. Истиот фудбалер имаше уште една шанса во судиското надополнување, но биеше покрај голот.

Kieffer Moore (Wales) chance against Iran 13′ from soccer

Ali Gholizadeh (Iran) disallowed goal (offside) against Wales 15′ from soccer

Sardar Azmoun (Iran) wasted a great chance against Wales 23′ from soccer


Standings provided by Sofascore

Се вчитува...