Втора бламажа на Партизан во АБА

Актуелиот шампион Партизан по поразот од Мега баскет, доживеа нова бламажа во АБА лигата откако вечерва изненадувачки на домашен терен загуби од Игокеа со 89-91 во меч од седмото коло.

Три четвртини гостите беа далеку подобар противник и во влезот на последниот период имаа голема предност од 57-76. Избраниците на Жељко Обрадовиќ конечно се разбудија во последниот период во кој до последната минута постигнаа 32 поени, а примија само 13 успеаја на 50 секунди до крајот да го израмната резултатот (89-89). Муди постигна два поени за водство на гостите на две секунди до крајот од 89-91. Партизан направи грешка во последниот напад, по што гостите стигнаа до сензационален триумф.

Деби на овој меч за Партизан имаше Бразилецот Кабокло кој одигра само три минути. Јеремиќ и Танасковиќ со седумнаесет поени беа најефикасни кај победникот, додека кај поразените Ледеј постигна 16 поени.