ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА МАТЕМАТИКАТА – Депај постигна 14 гола за Холандија оваа година и стана рекордер

Напаѓачот на Холандија, Мемфис Депај постигна два гола во победата над Гибралтар во квалификациите за пласман на СП 2022 година.

Тоа беа 13-ти, односно 14-ти гол за Депај во 2021 година со што постави нов рекорд. Ниту еден играч не успеал да постигне повеќе голови за Холандија во една календарска година.

Претходно во 2000 година Патрик Клајверт постигна 12 голови, што беше рекорд до вчера.

Се вчитува...