„ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА МАТЕМАТИКАТА“ – Во јужноамериканската класика поставен нов, но неславен рекорд

Бразил и Аргентина се првите патници од Јужна Америка на Светското првенство во Катар откако ремизираа без голови во јужноамериканската класика која се одигра во Сан Хуан. Но, за жал мечот не го одбележаа головите во противничката мрежа туку прекршоците на теренот за кои беше поставен нов, но неславен рекорд.

Имено, во првото полувреме беа направени вкупно 22 прекршока што за овие дерби дуели е нов рекорд, но интерсно не и за јужноамериканските квалификациите бидејќи два натпревара имаат повеќе прекршока во првите 45. минути. Просекот на прекршоци во првото полувреме за овие квалификации е 12.7.

Се вчитува...