Хероите на Грузија пречекани во Тбилиси (ВИДЕО)

Избраниците на Вили Сањол доживеаја елиминација од Шпанија во осминафиналето 1-4, но ниту убедливата разлика при збогувањето со ЕУРО не го расипа впечатокот од игрите на Грузијците на турнирот.

Тоа беше првото големо натпреварување во историјата за овој тим. Грузија го постигна и првиот гол на големите натпреварувања, а успеа да ја забележи и својата прва победа – веројатно најголемата во историјата на грузискиот фудбал: против Португалија на Роналдо (2-0), со што тимот обезбеди пласман во осминафиналето.

Борбата, храброста, но и квалитетот на крајот и резултатот беа доволни за Квараскелија, Мамардашвили, Микаутадзе и компанија да влезат во срцата на сите нивни сограѓани во татковината. Таму им беше приреден божествен пречек, како вистински шампиони. Сцените од улиците на Тбилиси го обиколија светот.

Се вчитува...