Лебеф со совет за Дешамп: Пресели го Мбапе на клупата

Поранешниот репрезентативец на Франција, Франк Лебеф, отворено го критикуваше Килијан Мбапе поради неговите слаби игри на досегашниот дел од ЕВРО 2024, порачувајќи му на селекторот Дидие Дешамп дека е дојдено време да го испрати големиот ас на клупата за резерви.

Мбапе го повреди носот на премиерниот меч со Австрија, потоа паузираше еден натпревар, но по камбекот на терените тој е далеку од посакуванаа форма. За Лебеф, тоа е јасен знак дека нешто треба да се менува.

„Ако гледаме играч по играч и анализираме, постои реален проблем што се вика Килијан Мбапе. Ако си повреден и не можеш да играш стопроцентно, ако си на само 50% од своите можности, тогаш воопшто не треба да играш. Или во најмала рака, не треба да си стартер со 50% од можностите, така не си му од корист никому. Од она што јас го гледам, подобро би било ако селекторот го пресели Мбапе на клупата, а стартува со Бредли Баркола од првата минута“, изјави Лебеф.

Јасно е дека Дешамп нема намера да го послуша својот поранешен репрезентативен колега и токму Мбапе ќе биде главен адут на Французите во вечерашното полуфинале против селекцијата на Шпанија.

Се вчитува...