Објаснија зошто раката на Кукурела не беше пенал

Шпанија драматично ја доби четвртфиналната пресметка со Германија на ЕП 2024. „ Ла Фурија“ победи со 2:1 со задоцнет гол во судиското продолжение. Ситуацијата, која уште долго ќе се коментира, беше со нерешениот пенал на судијата Ентони Тејлор во корист на Бундесстима за играње со рака врз Марк Кукуреа .

Аналитичарот на „ЕСПН“ Дејл Џонсон објасни зошто одлуката на англискиот судија била правилна, бидејќи тој строго ги следел упатствата на УЕФА пред почетокот на турнирот.

„На брифингот пред турнирот, УЕФА им даде јасни инструкции на судиите кога да досудат пенали за играње со рака, објаснувајќи зошто не треба да се суди пенал во ситуации како онаа со Марк Кукурела. Кога раката е блиску до телото и покажува надолу / вертикално, а тоа е зад телото, тоа не е пенал“, рече Џонсон.

Претходно селекторот Јулијан Нагелсман побара уште еднаш да се дефинира кога се покажува пенал, а кога не.

Се вчитува...