Двократен шампион во дигање тегови го загуби животот за Украина

Двократниот европски шампион во дигање тегови во категоријата до 85 килограми, Олександр Пелешенко го загуби својот живот во конфликтот помеѓу Русија и Укрина, соопштија укаринските власти.

Пелешенко беше европски шампион во 2016 и 2017 година, а на Олимписките игри во Рио беше на чекор до медал завршувајќи го настапот на четвртото место.

Подоцна во 2018 година беше суспендиран поради позитивен допинг тест.

Се вчитува...