Една слика милион емоции – Како изгледаше Вимблдон пред 40 години (ФОТО)

Неофицијалното светско првенство во тенис, Вимблдон со секое свое ново издание испишува нови неверојатни животни приказни. Организаторите на најпознатиот тениски турнир во светот се потсетија на тоа како изгледаше тревнатата подлога далечната 1979 година. Оттогаш многу емоции, изненадувања, трилер-натпревари, а се заврши со „лудото“ финале меѓу Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер минатата година.

Едно е сигурно, Вимблдон и годинава ќе испише нова приказна, која сигурно и за четириесет години од сега ќе биде раскажувана.

Се вчитува...