Грегор Шлиренцауер на само 31 година стави крај на кариерата

Еден од најдобрите ски-скокачи во последните 15-тина години, Австриецот, Грегор Шлиренцауер стави крај на богатата кариера на само 31 година. Неверојатниот Австриец освои четири медали на олимписките игри, од кои едно злато во тимска конкуренција на игрите во Ванкувер 2010 година.

Освои две титули во генералниот пласман во светскиот куп во 2009 и 2013 година, а шест пати беше и светски шампион.

 

Се вчитува...