Хаос за Роналд Куман: Холандија остана и без Копмајнерс за ЕВРО 2024

Холандската репрезентација се соочува со неочекуван хаос на само неколку дена пред почетокот на ЕВРО 2024, откако двајца фудбалери кои важеа за сигурни стартери кај Роналд Куман отпаднаа од комбинација за целокупниот шампионат.

Најпрвин утрово беше објавено дека Френки де Јонг нема да може да им помогне на „лалињата“ на ова европско првенство, а главоболките на селекторот Куман уште повеќе се зголемија откако и Теум Копмајнерс заработи повреда и отпадна од комбинација за ЕВРО 2024. Одличниот плејмејкер имаше фантастична сезона во дресот на Аталанта, моментно се наоѓа многу блиску до потпис со Јувентус, но повредата што ја заработи на загревањето пред последниот пријателски меч со Исланд се покажа дека е од посериозна природа.

Копмајнерс ќе паузира најмалку еден месец од терените, па стручниот штаб донесе одлука тој да го напушти репрезентативниот табор и да почне со рехабилитација.

Само за потсетување, Куман во последниот месец остана и без помошта на Де Рон, Тимбер и Вифер, па „лалињата“ значително ослабени ќе отпатуват на претстојниот европски шампионат.

Холандија во својот прв меч в недела ќе се сретне со селекцијата на Полска, а дел од оваа група се уште и Франција и Австрија.

Се вчитува...