Хуркач се повреди и се откажа од Вимлбдон, сега „висат“ и ЛОИ

Новак Ѓоковиќ си го отвори патот кон финалето на Вимблдон, откако неговиот најголем можен ривал Хуберт Хуркач се откаша од турнирот после повредата на коленото во второто коло во дуелот со Артур Филс.

Хуркач пристигна на Вимблдон како седми носител. Тој беше на добар пат да го израмни мечот во два сета, меѓутоа и после медиционскиот тајм-аут, ситуацијата не се подобри, па Полјакот мораше да го предаде мечот.

Полските медиуми пишуваат дека со ова тениосерот е неизвесен и за ОИ во Париз.

Се вчитува...