Играч на Јунајтед ја предводи листата на фудбалери со најмногу минути во 2023 година

Играчот на Манчестер Јунајтед, ја предводи листата на фудбалери со најмногу одиграни минути во 2023 година. Играчот од средниот ред на „Црвените ѓаволи“ има одиграно досега 5748 минути, и е убедливо на првото место, со 500 повеќе од второпласираниот Давид Ханко од Феенорд.

Антонио Рудигер од Реал Мадрид е на третата позиција со 5223 минути, додека во првите пет влегуваат и Патрик Берг од Бодо Глимт со 5141 минути, и Душан Тадиќ од Фенербахче и селекцијата на Србија со 505 одиграни минути.

Втор во Премиерлигата е игрчаот на Манчестер Сити, Мануел Аканџи со 5049 минути. Во првите десет се уште и Артур Вермерен од Антверпен, федерико Валверде од Реал Мадрид, Вилијам Пачо од Ајнтрахт Франкфурт, и Немања Гудељ од Севилја.

Се вчитува...