КОНТРОЛНИ НАТПРЕВАРИ: Холандија не е Англија, Полска ја доби Турција, но го загуби Левандовски

За разлика од Англија која доживеа изненадувачки пораз од Исланд (0-1), фудбалската репрезентација на Холандија не дозволи никакво изненадување совладувајќи ја европската островска држава со убедливи 3-0.

Водство за „лалињата“ од 1-0 донесе Чави Симонс во 23. минута. На 2-0 зголеми Вирџил ван Дајк во 49. минтуа, а во 79. минута беше 3-0 со голот на Мален, Конечните 4-0 ги постави Вегорст во 94. минтуа.

Netherlands 3-0 Iceland – Donyell Malen 79′
byu/Meladroitdimage insoccer

Во интересен меч во Варшава, Полска славеше против Турција со 2-1. Водство за домаќините oд 1-0 донесе Свидерски во 12. минута. На 1-1 израмни Јилмаз во 77. минута, додека конечните 2-1 ги постави Залевски во 90. минута. Лоша вест за Полјаците е тоа што нивниот најдобар фудбалер Роберт Левандовски заработи повреда во првото полувреме па неговиот настап во Германија е под знак прашалник.

Poland [2]-1 Turkey – Nicola Zalewski 90′
byu/Meladroitdimage insoccer

Се вчитува...