Мадрид и посака добредојде на НФЛ лигата

Во 2025 година, главниот град на Шпанија, Мадрид, ќе стане четвртиот европски град кој ќе биде домаќин на натпревар од американската професионална лига во американски фудбал (НФЛ), а натпреварот ќе се одржи во домот на Реал Мадрид „Сантијаго Бернабеу“.

Првиот европски град кој беше домаќин на НФЛ натпревар беше Лондон во 2007 година, а досега се одиграни 36 натпревари од НФЛ во главниот град на Велика Британија, повеќето на Вембли, неколку од нив на Твикенхем, а од 2019 година се игра и на новиот стадионот на Тотенхем Хотспур. Во 2022 година првиот натпревар од НФЛ се одигра во Германија, на „Алијанц арената“ во Минхен, додека оваа година на листата се запиша и Франкфурт.

„Доаѓањето на НФЛ на Сантијаго Бернабеу е важен настан во спортската историја. Оваа стратешка соработка ќе ги зајакне нашите два бренда на глобално ниво и ќе биде ентузијастички пречекана од милиони луѓе на сите континенти“, најави претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез.

Се вчитува...