Официјално: Вашингтон Редскинс ги „пензионира“ името и логото

НФЛ франшизата на Вашингтон и официјално се откажува од името Редскинс и логото, потврдија од клубот. Тие во кратко соопштение наведоа дека од 13. јули веќе нема да ги користат постојното име и лого и дека се во фаза на избор на ново име и ново дизајнерско лого.

„Ден Снајдер и тренерот Ривера работат на развој на новото име и дизајнерското лого кои ќе ја потврдат нашата традиција и ќе ги инспирараат спонзорите, навивачите и целата заедница во следните 100 години“, стои во соопштението од клубот. 

НФЛ тимот од Вашингтон, Редскинс го носеше од 1932 година, но последните случувања во САД и борбата против расизмот ги натераа да го променат името.

 

 

View this post on Instagram

 

It’s official.

A post shared by NFL on FOX (@nflonfox) on

Се вчитува...