Почина Луис Меноти, легендата на аргентинскиот фудбал

Сезар Луис Ментои, легендата на светскиот, а особено на аргентинскиот фудбал почина на 85-годишна возраст.

Меноти како селектор ја предводеше Аргетнина до титулата на Светското првенство во 1978 година со што засекогаш го запиша своето име во историјата на оваа држава.

Роден на 5. ноевмри 1938 година и познат по прекарот „Ел Флако“ дел од тренерската кариера помина и во Шпанија предводејќи ги Барселона и Атлетико Мадрид со кои ги освои Ла Лига, Купот на Кралот и Суперкупот на Шпанија.

Во играчката кариера настапуваше за Росарио, Расинг, Бока Јуниор, Њујорк, Сантос каде со Пеле освои четири шампионски титули и Атлетико Јувентус.

Се вчитува...