Почина светска шампионка во брзо лизгање

Светската шампионка во брзо лизгање на 500 метри Лара ван Рујвен почина во 28 година од животот. На Холанѓанката и беше дијагностицирана автоимуна болест пред еден месец кога беше ставена во вештачка кома, но за жал ја загуби животната битка.

Лара ван Рујвен почина во болница каде и беше поставена во вештачка кома. Лара покрај златото од СП во Бугарија во 2019 година, освои и бронза во штафетата на 3000 метри на олимписките игри во Пјонгјанг.

 

Се вчитува...