Прва сензација во Лондон: Елиминирана актуелната шампионка на Вимблдон

Вимблдон ќе добие нова шампионка откако актуелната шампионка загуби уште во првото коло на грандслем турнирот во Лондон.

Маркета Вондрушова од Чешка, која минатата година го освои Вимблдон, изненадувачки загуби во првото коло од Шпанката Џесика Бузас – Манеиро.

Шпанката славеше лесно во два сета, победувајќи со 6-4 и 6-2.

Се вчитува...