Словенците и Италијанците го потврдија учеството на Евро 2024

Словенија го потврди своето место на Европското првенство кое во 2024 година ќе се одржи во Германија откако во последниот квалификациски натпревар славеше со 2-1 против директниот конкурент за едно од двете места кои водат на континелтниот собир, Казахстан.

Словенците поведоа во 41. минута преку Шешко кој реализираше од белата точка, а предноста од 1-0 ја задржаа до полувремето. Сепак само три минути од игра во вториот дел од средбата Казахстан стигна до изедначување преку Оразов, а трите бода Словенија ги осигура со голот на Вербиќ во 86. минута.

Од групата во која се овие две репрезентации патник на континенталниот собир е и Данска кој и покрај тоа што претрпе пораз од 2-0 на гостувањето кај Северна Ирска.

Standings provided by Sofascore

Место на Евро 2024 ќе има и за Италија која ремизираше без голови на гостувањето против Украина. За Украинците да се најдеа во следната фаза им беше потребна победа, но мрежите мируваа во Германија мируваа.

Standings provided by Sofascore
Во остнатите натпревари:
Албанија – Фарски Острови 0-0
Чешка – Молдавија 3-0
Сан Марино – Финска 1-2

Се вчитува...