ТФТ го симна Пелистер од тронот на македонската кошарка (ФОТО)

ТФТ стави крај на серијата од два порази во низа во Суперлигата откако во 7. коло славеше на домашен терен против Пелситер со 89-78 со што го симна битолскиот тим од врвот на табелата. „Црно-белите“ одиграа одлично второ полувреме во кое рано стигнаа до висока предност, одолеаја на налетот на противникот на почетокот на последните десет минути и заслужено стигнаа до 16. победа во првенството.

ТФТ беше порасположен во реализацијата на почетокот на средбата па ја имаше резултатска контрола, но како што одминуваа минутите гостите фатија учинок и успеаја да поведат со 15-21. Сепак домаќините не дозовлија негатива по првата четвртина бидејќи ја заврстија одбраната, заиграа и подобро во нападот па изедначија на 25-25 по 10. минути игра. Пелистер на крилјата на Малешевиќ поведоа со 33-38 на отварањето на втората четвртина, но ТФТ тим не дозволи и поголема предност, ја врати неизвесноста па изедначниот ритам продолжи до крајот на првото полувреме на кое битолчани со тројката на Стајиќ со истекот на времето заминаа со предност од 42-45.

Отварањето на второто полувреме беше во знакот на Хортон, Сапунџиев и Смит кои ги предводеа „црно-белите“ до серија од 10-2 за предност од 52-47, а избраниците на Смилковски го задржаа ритамот до крајот на третата четвртина. Притоа имаа и шанса за да поведат двоцифрено, но откако не ја искористија истата Пелистер успеа да ја убалжи негативата на 68-62 пред одлучувачката четвртина. Во неа Пелситер се доближи на негатива од еден напад, но серијата од три тројки во низа на Хортон ја донесе посакувната двоцифрена предност за ТФТ (79-69), а гостите немаа сили за ново враќање во мечот.

Ландриус Хортон со 25 поени и 6 скока беше лидер на ТФТ, а 20 поени и 4 скока додаде Амир Смит. Никола Малешевиќ беше прво име кај Пелситер со 29 поени и 8 скока, додека дабл-дабл од 22 поени и 10 скока додаде Игор Кесар.

Се вчитува...