ВЛМ: Кам-бек победа на Водно Санс за „мајсторка“ против Феникс 2010

Партизан Водно Санс успеа да се избори за „мајсторка“ во полуфиналето од Втората лига против Феникс 2010 откако славеше во вториот натпревар од серијата со 72-71 во неизвесна завршница. Пресудно за добивање на натпреварот беше одличната одбрана на „црно-белите“ кои не дозволија поени во последните две минути од натпреварот, а притоа постигнаа седум поени за целосен пресврт и одржување на сонот за пласман во „елитата“ следната сезона.

Домаќините подобро го отворија натпреварот и стигнаа до предност од 24-18 по првите 10. минути од мечот. Феникс возврати на почетокот на втората четвртина и го превзема водството, но завршницата на првото полувреме им припадна на кошаркарите на Водно Санс кои ја дополнија предноста по 20. минути игра (43-35). Гостите блеснаа во одбраната на во третата четвртина во која дозволија само осум поен на домаќинот, притоа постигнувајќи 20 за водство пред одлучувачката четвртина (51-55).

Избраниците на Дервишевиќ продолжија да ја одржуваат предноста и во последната четвртина, беа на прагот да изборат финалето кога на две минути до крајот имаа предност од 65-71, но не успеаја да реализираат до финишот на средбата, а тоа го искористија домаќините кои со серија од 7-0 стигнаа до посакуваната победа.

По изедначување на серијата, „мајсторка“ ќе го одлучи вториот патник во финалето каде чека тимот на Ангели кој денеска славеше против Чаир 2030 и веќе го осигура своето место во „елитата“ следната сезона.

 

Се вчитува...