Алкараз преку Циципас во полуфинале на Ролан Гарос, си закажа дуел со Синер

Карлос Алкараз се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос, откако вечерва го совлада грчкиот тенисер Стефанос Циципас со најубедливиот резултат од 3-0. Шпанецот, кој е сега еден од главните фаворити за освојување на овој турнир, по откажувањето на Ѓоковиќ, имаше проблеми само во вториот сет.

Првиот Алкараз го доби со 3-6, додека во вториот мораше да мине преку тај-брејк. Во третиот успеа да го скрши отпрото на Гркот, и да го добие сетот со 6-4.

Во полуфиналето ќе игра со италијанскиот тенисер Јаник Синер. Во полуфиналето и тоа без борба ќе се најде и Каспер Руд, кој требаше да игра со Ѓоковиќ, но Србинот најави дека ќе се повлече. Четвртиот патник во полуфиналето ќе го даде дуелот Зверев – Де Минор.

Се вчитува...