Арина Сабаленка се повлече од Вимблдон

Третата најдобра тенисерка на светот, Арина Сабаленка се повлече од настапот на Вимблдон поради повреда на рамото.

Белорусинката е двократна грен-слем шампионка со две освоени титули на Австралија Опен во 2023 и 2024 година, додека најдобриот настап на најпрестижниот турнир на светот имаше во 2021 и 2022 година кога беше запрена во полуфиналето.

Се вчитува...