„Баварците“ испукаа „петарда“ во Берлин, Дортмунд рутински против Келн (ВИДЕО)

Баерн Минхен на гостински терен го „торпедираше“ Унион Берлин во рамки на 10-то коло од германската Бунедс лига, успевајќи да нанесе висок пораз од 2-5.

Роберт Левандовски по кој знае кој пат беше дел од најавата за големата победа на „баварците“. Полскиот фудбалер донесе водство од 0-2, најпрвин беше стрелец во 15. а потоа и во 23. минута. До крајот на полувремето во листата на стрелци кај гостите се запиша и Лериои Сане во 35. минута, домаќините преку Нико Гиселман во 43. намалија на 1-3.

Второто полувреме воопшто не се разликуваше од провото, па публиката уживаше во вистинска голеада. Кингсли Коман го отвори вториот дел во 61. минута, а по само четири минути игра Џулијан Рајерсон намали за домаќините на 2-4. Томас Милер го запечати овој меч со гол во 79. минута.

По оваа победа „баварците“ спечалија 25 бода и се наоѓаат на врвот на табелата во Бундес лигата, еден поен повеќе имаат од Дортмунд, тим кој на домашен терен успеа да го совлада Келн со 2-0. Стрелци за домашниот тим беа Торган Хазард во 40. и Стефен Тигес во 64. минута.