„Дали Новак ќе се врати на првото место на АТП листата? Мислам дека не, неговото време помина“

Новак Ѓоковиќ по 39 последователни недели поминати на врвот на АТП листата овој понеделник го предаде тронот на 22-годишниот италијански тенисер Јаник Синер кој пак стана првиот Италијанец во историјата кој е рангиран на првото место.

Србинот во кариерата помина вкупно 428 недели на првото место, а многумина се сомневаат дека повторно ќе се врати на оваа позиција на 37-годишна возрст. Една од тие е и Кејси Делаква, поранешната тенисерка, а денеска коментаторка.

„Дали повторно ќе го видиме Новак на првото место на АТП листата? Јас искрено мислам дека нема. Мислам дека неговото време на првото место е ограничено. Но, тој и понатаму го држи тој рекорд. Ајде да бидеме објективни, не велам дека апсолутно не постои шанса да се врати на првото место, но тој помина 428 недели таму, а тоа е многу долго време. Тоа е неверојатен период од повеќе од осум години. Мислам дека и самиот тој не го посакува овој успех толку многу“, изјави Делаква.

Се вчитува...