Тбилиси и Грузија засекогаш ќе ги помниме… Нека биде и Скопје вечер за паметење (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ќе ја пречека Грузија во натпревар од 3. коло од новото издание на Лигата на нации. Овие две репрезентации досега се сретнаа три пати и тоа сите натпревари беа во 2020 година.

Единствената победа ја забележа Македонија и тоа во најважниот меч во историјата за двете репрезентации, баражот за пласман на Европското првенство 2020 година. „Црвено-жолтите“ славеа со 0-1 на гостувањето во Тбилиси со голот на легендата на македонскиот фудбал Горан Пандев.

Во останатите два натпревари, двапати ремизиравме. Прво на 8. септември во Тбилиси (1-1), а со истиот резултат заврши и натпреварот во Скопје на 14. октомври 2020 година.

 

Се вчитува...