Кварачелија: По одмазда во Скопје, Македонија е наш голем должник!

Најголемата ѕвезда на грузискиот фудбал, Квича Кварачелија, самоуверено најавува дека во Скопје тој и неговите соиграчи доаѓаат по одмазда за оној пораз во Тбилиси од Македонија во баражот за пласман на ЕВРО 2020.

Грузија има феноменален старт во Лигата на нации со две победи над Гибралтар и Бугарија и гол разлика од 9-2, што им носи дополнителен елан пред натпреварот во четврток против Македонија во Скопје.

„Победата во Бугарија носи огромен мотив за нас…, посебно пред гостувањето во Македонија кое ни е многу важно затоа што во Скопје одиме по одмазда за оној пораз во Тбилиси. Македонија е наш должник и сега сакаме да се одмаздиме. Ќе направиме се, ќе го дадеме максимумот да дојдеме до победата во Скопје и да ги израдуваме нашите навивачи. Не криеме дека нашата цел е првото место во оваа група и пласман на Европското првенство 2024“ – вели Кварачелија пред мечот со Македонија.

Грузијците утре доаѓаат во Скопје, а ќе бидат сместени во хотелот „Мериот“ во главниот град на Македонија.

Натпреварот меѓу Македонија и Грузија се игра во четврток (9. јуни) на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, со почеток од 20:45 часот.

Се вчитува...