Месото виновно за позитивниот допинг тест: Фарах нема да биде казнет

Шампионот во двојки од Вимблдон и од УС Опен, Роберт Фарах, нема да биде суспендиран од тенисот и покрај тоа што имаше позитивен допинг тест. Колумбиецот е на привремена суспензија од минатиот месец поради тоа што му беше пронајден „болденон“ на допинг-контрола. Сепак тој објаснуваше дека причината е месото кое го јадел до родната земја. Интернационалната тениска федерација проценила дека кај него нема вина.

Позитивниот тест поради кој Фарах го пропушти Австралија опен е од октомври минатата година. Тој го призна позитивниот резултат, но објави дека две недели пред тој тест имал друга допинг контрола која била негативна.

Во 2018 година, Фарах доби одложена суспензија и парична казна поради рекламирање сајт за обложување на социјалните медиуми.

 

 

 

Се вчитува...