Натпревар кој нема да се памети: Разиграниот Енис Барди и рутината за победа (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ЕКИПА во Гибралтар

Владимир Булатовиќ

Македонската репрезентација одигра натпревар кој нема многу да се памети на гостувањето на теренот со несекојдневни услови за игра во Гибралтар, но најважно е освојувањето на планираните три бода.

Лош терен за игра со вештачка трева, силен ветар и апсолутно стадион кој не задоволува никакви услови за натпревари од ваков ранг, го одбележаа гостувањето во Гибралтар кое на крај е задоволувачко единствено по освоените три бода. И тоа е најважно.

Од дуелот, пак, ќе се памети новата капитенска игра на Енис Барди, кој уште еднаш ја демонстрираше сета своја жестина кога игра во националниот дрес. Мајсторски гол и капитенски однос на теренот за паметење, а дополнет со партнерот од ЕП во Полска 2017, Бобан Николов кој потврди дека и тоа како е значајна алка за македонската репрезентација…

На крај, Македонија на рутина и очигледен квалитет дојде до триумфот како мотив за последните два меча кои момците на Благоја Милевски ги очекуваат во Скопје, против Грузија (9. јуни) и против Гибралтар (12. јуни).

 

Се вчитува...