ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Шкендија и Вардар сервираа „тројки“…, Пелистер подобар од Работнички (ФОТО + ВИДЕО)

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО – 20. КОЛО…

Скопје: ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-3)

Цуцули 33′, Хасани 80′(п), Ибраими 88′

Турново: АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – СКОПЈЕ (0-0)

Битола: ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (3-2)

Маневски 23′(п), Илијовски 27′, Трифуновски 86′ – Кировски 3′, Гофри 83′

Скопје: ВАРДАР – ПОБЕДА (3-0)

Барсегјан 38′, Максимов 73′, 90′

ВЧЕРА: РЕНОВА – СИЛЕКС 0-0

ТАБЕЛА: Шкендија 50 бодаВардар 42, Силекс(-1) 32, Шкупи 26, Академија Пандев 26, Работнички 24, Победа 20Ренова 20, Пелистер 20, Скопје(-1) 11 бода.

============================================================================

КРАЈ И НА МЕЧОТ ВО МАЏАРИ… Шкендија убедлива против Шкупи!

КРАЈ И НА НАТПРЕВАРОТ ВО БИТОЛА… Пелистер славеше против Работнички со 3-2!

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-3)

0-3 – 88′ – ГООООЛ НА ШКЕНДИЈА. Бесарт Ибраими ја запечатува победата за Шкендија против Шкупи

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ТУРНОВО. Академија Пандев и Скопје одиграа без голови

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (3-2)

3-2 – 86’ – ГООООЛ за Пелистер, 3-2. Иве Трифуновски постигна одличен гол со шут од 20 метри за нова предност на битолскиот тим.

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ НА „ФИЛИП ВТОРИ“. Лесна победа на Вардар од 3-0!

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (2-2)

2-2 – 83’ – ГОООЛ за Работнички. Убава акција, Трајчевски нафлри за Гофри, кој со удар со глава од пет метри го израмни резултатот.

ВАРДАР – ПОБЕДА (3-0)

3-0 – 90’ – ГООООЛ за Вардар. Максим Максимов, негов втор гол по проигрување од Дарко Глишиќ.

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-2)

0-2 – 80′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Бесарт Ибраими соборен во гостинскиот шеснаесетник. Оправдано досуден пенал кој успешно го реализира Ферхан Хасани

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – СКОПЈЕ (0-0)

78′ – Убава шанса за Академија Пандев. Нововлезениот Марио Крстовски доби убава топка по десната страна, шутира откосо од 12 метри од убава позиција но покрај голот на гостите

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (2-1)

68’ – Стјепановиќ нафрли од десната страна, Трајчевски шутираше со глава, но за малку крај дирекот.

ВАРДАР – ПОБЕДА (2-0)

2-0 – 73’ – ГООООЛ за Вардар. Тошевски продре по десната страна, уфрли речиси на гол – линијата, а Максим Максимов ја испрати во голот

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (2-1)

56’ – Дурански шутира со волеј удар, Маркоски игра со рака во шеснаесетникот, но нема пенал за Работнички. По ова и мешаница меѓу фудбалерите на двете екипи.

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-1)

58′ – Шкупи притиска, нафрлување пред голот на Шкендија, но расчистуваат гостинските дефанзивци

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (2-1)

54’ – Уште една шанса за Гофри. Херера центрираше од левата страна, а Гофри со глава шутираше за малку непрецизно.

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (2-1)

52’ – Чарлс Гофри, кој влезе на стартот на вториот дел, се најде во шанса, но Пелистер успеа да се одбрани

ВАРДАР – ПОБЕДА (1-0)

56’ – Шанса за Победа, во убава можност се најдоа Гешоски и Даноски, но вториот не погоди на вистинското место.

Почеток на второто полувреме на четирите денешни натпревари од 20. коло во ПМФЛ…

КРАЈ НА ПРВИОТ ДЕЛ

Крај на првото полувреме на „Филип Втори“. Вардар води против Победа со 1-0 со голот на Тигран Барсегјан.

ВАРДАР – ПОБЕДА (1-0)

43’ – Блажевски зафати волеј, топката дојде до Барсегјан на петте метри, кој не успеа да ја погоди мрежата.

ВАРДАР – ПОБЕДА (1-0)

1-0 – 38’ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Тигран Барсегјан. Фелипе шутираше од 20 метри, голманот на Победа ја одби топката, натрча Барсегјан и ја затресе мрежата на прилепчани.

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 33′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. По нафрлањето на Хасани од корнер од десната страна, Цуцули највисок во скокот со глава и од 7-8 метри ја тресе мрежата на домашните

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (2-1)

2-1 – 27’ – ГООООЛ за Пелистер, 2-1. Ристе Илијовски

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (1-1)

1-1 – 23′ – ГООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Пенал за Пелистер. Красниќи го собори Наумоски во шеснаесетникот. Борче Маневски реализира од белата точка.

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – СКОПЈЕ (0-0)

22′ – Шут на Десниќ од 25 метри кон голот на Академија Пандев, но Вујанац лесно брани

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (0-1)

18’ – Илијовски шутира со глава по корнерот на Пелистер, но над голот

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – СКОПЈЕ (0-0)

17′ – Нема многу возбудувања во Турново. Ѓоко Алексовски од слободен удар нафрли пред голот на домашните, но во мешаницата расчистуваат струмичани

ВАРДАР – ПОБЕДА (0-0)

17’ – Победа се заканува. Лога шутира од 20 метри, но без проблеми за Гачевски

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-0)

13′ – Хасани со шут од околу 16 метри на спротивната страна, но за малку покрај левиот дирек од голот на Зендели

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-0)

12′ – Без многу возбудувања во првите 10 минути на дербито во Маџари. Обид на Илијоски од околу 18 метри, но лесен плен за Захов

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (0-1)

0-1 – 3’ ГОООООЛ за Работнички. Христијан Кировски. Херера нафрли од левата страна во петерецот на Пелистер, а Кировски со пад успеа да ја испрати топката во мрежата.

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (0-0)

2’ – Кировски за малку ќе го искористеше киксот на одбраната на Пелистер, но топката заврши во корнер

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-0)

3′ – Први два едноподруго корнери за Шкендија. Но, одбраната на Шкупи и во двата наврати без проблеми расчистува

ВАРДАР – ПОБЕДА (0-0)

3′ – Прва шанса за Вардар. Блажевски продре по десната страна, но Попзлатанов не се снајде најдобро пред голот на Победа

Почеток на натпреварите од 20. коло во ПМФЛ…

  • ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ ЗА ПРЕСМЕТКАТА НА ЧАИР… Шкупи и со Рон Броја во составот, а Шкендија со истиот состав како против Вардар… Ќатип Османи се одлучи единствено на местото на младинецот Фазлагиќ, кој играше против Вардар, сега да биде Тотре

  • Вардар со истиот состав како и на гостувањето во Тетово истрчува на мегдан против Победа. Странците Максимов и Битанг на клупата…

  • Без многу изненадувања во почетните состави и на Пелистер и Работнички…

  • Академија Пандев атакува на триумф против Скопје, кој со најновите четворица странци во првиот состав на првиот натпревар за нив пролетва…

==========================================================================================

Стартуваат натпреварите од 20. коло во 2017/18 сезона во Првата фудбалска лига на Македонија. Дерби пресметката во Маџари, каде Шкупи ја пречекува Шкендија. Вардар по триумф на „Филип Втори“ против Победа, а интересен дуел и во Битола каде Пелистер го пречекува Работнички.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...