Синер лесно во три сета го совлада Американецот Бен Шелтон

Најдобриот светски тенисер Јаник Синер сосема очекувано се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон, откако во осминафиналната пресметка славеше против Американецот Бен Шелтон.

Синер во три сета го победи 14-от светски тенисер добивајќи ги лесно првите два сета, а единствено добивајќи во последниот сет кој го доби во тај-брејкот со 7-6 (11-9).

Првите два сета Италијанецот ги доби со 6-2 и 6-4.

Се вчитува...