Мареј и Хингис најдобри на Вимблдон во мешани двојки

Британскиот тенисер Џејми Мареј и Швајцарката Мартина Хингис го освоија Вимблдон во микс-дубл, откако во финалето ја совладаа финско-британската комбинација, Хенри Континен и Хедер Вотсон со 2-0 во сетови (6-4, 6-4).

Британско – швајцарскиот тандем за првпат се закити со заеднички трофеј на гранслем турнирите во конкуренција на мешани двојки. За Мареј ова е втор трофеј во кариерата во микс-дубл, откако 2007 година го освои Вимблдон и со Јелена Јанковиќ, додека Хингис пред две години триумфираше во Лондон со Леандро Паес.

 

Се вчитува...