Мареј и Хингис најдобри на Вимблдон во мешани двојки - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Мареј и Хингис најдобри на Вимблдон во мешани двојки

Мареј и Хингис најдобри на Вимблдон во мешани двојки

Британскиот тенисер Џејми Мареј и Швајцарката Мартина Хингис го освоија Вимблдон во микс-дубл, откако во финалето ја совладаа финско-британската комбинација, Хенри Континен и Хедер Вотсон со 2-0 во сетови (6-4, 6-4).

Британско – швајцарскиот тандем за првпат се закити со заеднички трофеј на гранслем турнирите во конкуренција на мешани двојки. За Мареј ова е втор трофеј во кариерата во микс-дубл, откако 2007 година го освои Вимблдон и со Јелена Јанковиќ, додека Хингис пред две години триумфираше во Лондон со Леандро Паес.


 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.