Адејеми официјално во Борусија Дортмунд

Во истиот ден кога го “загубија” Ерлинг Халанд, Борусија Дортмунд го промовираше Карим Адејеми за нов играч.

Германскиот репрезентативец потпиша со “милионерите” петгодишен договор.

Доаѓа од тимот на Салцбург, од каде дојде и Халанд во 2020 година. Германските медиуми јавуваат дека Адејеми, сепак, не е замената за Халанд и дека Дортмунд го пикирала Халер од Ајакс.

Транферот на Адејеми ср најавуваше неколку месеци. Претходно Борусија ги ангажираше Никлас Зиле и Нико Шлотенберг.

Се вчитува...