Американката Далија го урна светскиот рекорд на 100 метри пеперутка

Пливачката од Соединетите американски држави, Келси Далија го урна светскиот рекорд на 100 метри пеперутка во 25 метарски базени.

Таа во финалето на ИСЛ лигата постави време од 54.59 секунди, што беше за само две стоти делови од секундата подобро од досегашниот рекорд на легендарната шведска пливачка, Сара Сјестрем кој беше активен од 2014 година.

 

 

Се вчитува...